Sık Sorulan Sorular

Wing Tsun ile ilgili Merak Ettikleriniz..

SORU: Bu sanat ile daha çok kimler uğraşıyor?

 

CEVAP: Dünyada bir bayan tarafından geliştirilen ilk ve tek sistem olan Wing Tsun Kung, Ng Mui adlı rahibe tarafından geliştirilen Çin kökenli bir savaş sanatıdır. Diğer birçok savunma sanatından farklı olarak, rakibin gücüne karşı durmayı değil, bu güce uyum sağlayıp onunla birlikte hareket etme özelliğini taşır. Bu özelliği ile 7'den 70’e bayan - erkek her yaşta insanın bu sanatı icra edebilmesine olanak sağlar. Organizasyonumuzda değişik yaş grubunda bay ve bayan öğrenciler bulunmaktadır, Her kesimden katılım var; üniversite öğrencileri, mühendisler, iş adamları, bankacılar, yöneticiler, doktorlar, ev hanımları, sanatçılar, tasarımcılar..

 

SORU: Wing Tsun savunma sanatı Türkiye’de ne kadar zamandır yapılıyor?

 

CEVAP: Yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de yapılmaktadır ancak son 5-10 yıl içerisinde daha yaygın olarak tanınıp bilinmektedir.

 

SORU: Wing Tsun bir spor branşı mıdır?

 

CEVAP: Wing Tsun spor olarak değil “savaş sanatı” olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi ise "spor" başlığı altında yer alan sistemler müsabakası olan ve kurallar çerçevesinde yapılan disiplinlerdir. İçerisinde kural olmadığı için müsabakası da olmayan Wing Tsun sistemini savaş ya da savunma sanatı olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

 

SORU: Dersler hafta kaç gün yapılıyor? Dersler kaç saat sürüyor?

 

CEVAP:Dersler haftada 2 gün yapılmakta olup her ders 1,5 saat sürmektedir.

 

SORU: Haftada 2 gün ders yeterli olur mu?

 

CEVAP: Düzenli olarak derslere devam edenler için haftada 2 gün yeterli olacaktır. Daha fazla ders almak isteyenler için her zaman imkan ve fırsat sunabiliriz. Ancak kabul edersiniz ki; kaydını yaptırıp bir derse bile katılmamış birisinin "ben haftada 2 günden fazla ders yapmak istiyorum" demesi çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

 

SORU: Kendini savunmak isteyen herkes bu sanatı kolayca öğrenebilir mi?

 

CEVAP: Wing Tsun herkesin öğrenebileceği bir savunma sanatıdır; biraz açarsak kendinizi korumayı wing tsun ile kısa zamanda öğrenebilirsiniz ancak bir sanat olarak tüm sistemi öğrenmek arzusunda ise wing tsun’u hayatınızın bir parçası olarak düşünmek durumundasınız. Genellikle bir çok insan kendini korumayı öğrenmek maksadıyla wing tsun’a başlar ve bir yaşam biçimi olarak uzun yıllar devam eder. Wing Tsun sabırsız olanlar için sabırlı olmanın gerekliliğini öğreten bir savunma sanatıdır. Ama tabi ki sabrınız varsa!

 

SORU: Bu sanatın amacı nedir?

 

CEVAP: Tabi ki kendinizi ve sevdiklerinizi korumak ancak burada bir parantez açmak gerekiyor; Herkesin Wing Tsun yapmak için farklı nedenleri vardır ve bu kişiden kişiye değişir; bazıları kendini ve sevdiklerini korumak, bazıları fiziksel gücünü attırarak zinde kalmak, bazıları kafasını dağıtmak ve bazıları ise boş zamanlarını değerlendirmek için Wing Tsun'u tercih eder. Bütün bu amaçlar içe içe bir uyum içerisinde yer alır ve sizin ne istediğinizden bağımsız olarak sizlere sunulur. Bir benzetme yapacak olursak; bir restauranta gittiğinizde bir ana yemek sipariş edersiniz, siparişiniz geldiğinde tabakta siz sipariş etmediğiniz halde garnitür olarak sebze, patates vs. gelir değil mi?

 

SORU: Ne kazandırır?

 

CEVAP: Basitçe sıralayacak olursak; Hızlı, etkili ve gerçekçi teknikler ile kendinizi korumayı öğrenme, Şiddetten kaçınma yollarını öğrenme, Stresli olduğunuzda kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenme, Bedensel Esneklik Kazanma, Zihinsel Rahatlama, Zor durumlar karşısında soğukkanlı olmayı öğrenme vb.

 

SORU: Diğer dövüş sanatlarından farkı nedir?

 

CEVAP: Geleneksel savaş sanatı olarak kabul edilse de, günümüzde uygulanan Wing Tsun sistemi 250 yılı aşkın süredir durmaksızın devam eden bir araştırma ve geliştirmenin ürünüdür. Bir bayan tarafından geliştirilen ilk ve tek savunma sanatı özelliğini taşıyan sistem, diğer birçok savunma sanatından farklı olarak, güce karşı durmayı değil, rakibin gücünü ödünç alma özelliğini taşır. Bu özelliği ile kadın - erkek her yaşta insanın bu sanatı icra edebilmesine olanak sağlar. Ayrıca, tekme, yumruk, diz/dirsek, tutma/atma ve yerde mücadale unsurlarının tamamını içeren nadir savunma sanatlarından biri olan Wing Tsun Sistemi potansiyel oluşabilecek her türlü tehdite karşı bizleri hazırlar. Wing Tsun Sisteminde; rakibin gücüne yön verilmesi, gücün önünden çekilerek eş zamanlı olarak karşı atak geliştirilmesi esastır. Doğru bir zamanla ile saldırı oluşmadan veya oluşma esnasında harekete geçerek rakibin saldırısının başlangıç ve bitimi arasındaki bir zaman aralığında geliştirilen karşı atak ile hareketin önünü kesmek (intercept) hedeflenmektedir.

 

SORU: Wing Chun ile Wing Tsun farklı mı?

 

CEVAP: Wing Chun ismi geleneksel olan sistem için kullanılıyor. Wing Tsun ise wing chun prensiplerine bağlı kalarak daha dinamik ve aktif hale getirilmiş Avrupa sistemi/konsepti için kullanılan isim. Wing tsun sisteminin temeli wing chun dur ancak kullanım, uygulamalar ve derecelendirme sistemi günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiştir.

 

SORU: Wing Tsun'da derecelendirme sistemi nasıldır?

 

CEVAP: Wing Tsun sisteminde 1-12 öğrenci derecesi vardır. Ortalama 3-4 aylık periyodlarla yapılan imtihan seminerleri sonrası başarılı olanlar bir üst kademeye geçmeye hak kazanır.

 

SORU: Wing Tsun'a ne zaman başlayabilirim?

 

CEVAP: Her öğrenci derecesinin programları farklı olduğundan derslerde farklı dereceden öğrenciler birlikte veya ayrı olarak çalışabilirler. Bu sebeple başlamak için belli bir zaman periyodu yoktur. Ne zaman kendinizi hazır hissediyorsanız gelip derslerimize katılabilirsiniz. Kayıt öncesi mutlaka yüz yüze tanışarak bilgilendirme yaptığımızı belirtmek isteriz. Lütfen unutmayınız ki, Wing Tsun bir savunma sanatıdır; belli bir ahlak, saygı ve davranış disiplinine sahip olmayanları derse kabul etmeme hakkı her zaman Eğitmenlerimizde saklıdır.