Kadıköy'de Kadınlara Özel Savunma Dersleri Yeni

Tehdit durumunda kendinizi koruyabilmenizi sağlayacak teknik, prensip ve stratejileri öğretiyoruz..

Kadıköy'de Kadınlara Özel Savunma Dersleri <font color=red>Yeni</font> Son dönemde ülkemizde yaşanan kadınlara karşı şiddet olayları sebebiyle gelen talepler üzerine, Kadınlara özel; tehlike ve şiddet ile karşılaştığınızda kendini savunup koruyabilmenizi sağlayacak prensip ve stratejileri içeren uygulamalı derslerimiz ile sizleri gerçek bir tehdit durumuna hazırlamayı hedefliyoruz.


Söz konusu programımız içerik olarak teori, strateji ve pratik uygulamaları içermektedir. Amacımız kadınların kendisini korumasının aslında o kadar zor olmadığını sizlere göstermek ve bu ders sonrasında kendinize olan güveninizin artmasını sağlamaktır. Kendinizi koruyabilmek için bedeniniz haricinde hiç birşeye ihtiyacınız olmadığını, sadece bedeninizi tanımanızı, hakim olmayı öğrenmenizi ve bedeninizi bir silah olarak kullanmanızı öğretiyoruz.


Detaylı Ders Programı, Kayıt ve Müracaatlarınız için aşağıdaki e-mail adresi ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Violence against women is an unfortunate but very real social issue in today's world irrespective of where it occurs: on the streets or at home. Self defense is not a martial art, rather in our classes we provide a set of self defense strategies based upon concepts and principles of the Wing Tsun martial arts system in combination with the 'Fight4Fit' program. The goal is to give the life saving tools and experiences of our training which allow women to walk with more confidence and awareness knowing they have a fighting chance to protect themselves when it is needed most.


The content of the self defense courses and seminars consist of a set of awareness, assertiveness, verbal confrontation skills, safety strategies in addition to physical strategies which enable a person to successfully escape, resist and survive violent encounters. The classes do not only focus on physical training as good self protection addresses the pyschological aspect of awareness. Though there are no guarantees with regards to self protection training increases the chances of success by providing options to avoid, slow down, de-escalate, interrupt, or stop attacks.


In addition to learning about increased awareness to surroundings, students learn prevention, preparation and how react and develop reflex ability in their responses in addition to vulnerable areas of the body, pressure points, basic principles about fighting including standing, grappling, and ground fighting.


For class times, registration and any further details or questions, please contact us


info@wingtsunlive.org  

JustFit Sport Center 

0 (505) 802 21 67 

0 (530) 844 80 23 


Facebook

Sizin Yorumlarınız

Fotoğraflar