Okul Kuralları

1. Öğrenci derse girmeden önce ve ders alanını terk etmeden önce ders alanına kısa bir selam verir.

 

2. Eğitmenine ya da kendisinden büyük Wing Tsun kardeşine “Sihing/Sije + ilk adı” şeklinde hitap eder. WT öğretmen babasına ise “Sifu” olarak hitap eder.

 

3. Öğrenci derse vaktinde katılır ve ders başlangıcından 15 dakika önce salonda hazır bulunur. Eğer öğrenci derse katılamayacaksa önceden haber verir.

 

4. Saat, künye, kolye, zincir, küpe, piercing vs. gibi aksesuarlar dersten önce çıkarılır.

 

5. Dışarıda giyilen spor ayakkabıları ile ders salonuna girilmez. Ders salonuna sadece içeride kullanılan, altı temiz ve düztabanlı bir ayakkabı ile girilir. Aylık Wing Tsun derslerine katılan tüm öğrencilerin baskısız düz beyaz bisiklet yaka tişört, içinde sarı veya kırmızı renk olmayan koyu renk eşofman altı giymeleri gerekmektedir.

 

6. Wing Tsun yakın dövüş teknikleri içeren bir stildir ve dolayısıyla ders sırasında sınıf arkadaşınızla yakın mesafede bulunmanız gerekecektir. Bu nedenle öğrencilerin bedensel hijyene dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. Derse gelirken tırnaklarınızın kısa kesilmiş ve temiz olmasına dikkat ediniz. Uzun saçlı öğrenciler saçlarını ders sırasında toplu tutmalıdır. Aşırı terleyen öğrenciler yanlarında ter havlusu taşıyabilirler ve yedek bir tişört bulundurabilirler.

 

7. Ders boyunca öğrenciler sakin bir ses tonu kullanmaya ve birbirleriyle dostça temasta bulunmaya dikkat eder. Öğrencilerin davranışları, Wing Tsun eğitim atmosferini engelleyecek tarzda olmamalıdır. Öğrenciler ders sırasında kısık sesle konuşur, sınıf arkadaşlarına karşı her zaman nazik, sevecen ve özenli davranır. Sürekli yüksek sesle konuşan, müstehcen veya küfürlü bir dil kullanan, bu tip jest ve hareketlerde bulunan öğrenciler eğitmeni veya Sihing/Sijeleri tarafından uyarılırlar. Öğrencilerden ders saatleri boyunca sadece derse odaklanmalarını isteriz. Dolayısıyla, ders devam ederken özel diyaloglar olmamalı, her tür anlaşmazlıklar ders sonrasına bırakılmalıdır. Öğrencilerin derse gelirken kendilerini zihnen derse hazırlamalarını tavsiye ederiz. Ders sırasında stres, öfke veya olumsuz düşüncelerinizi ders dışında bırakmaya gayret ettiğinizde, Wing Tsun ile yapacağınız fiziksel çalışmanın sizi bu gayretinizde desteklediğini görebilirsiniz. Ders boyunca iyi bir ruh hali ve olumlu bir tutum içerisinde olmanızı isteriz.

 

8. Derse misafirinizi getirmek istiyorsanız öncelikle eğitmeninizden onay almanız gerekir. Derse getireceğiniz misafirinizden siz sorumlu olursunuz. Lütfen derse gelmeden önce kendisine Wing Tsun kurallarını anlatın ve ders öncesinde eğitmeninizle tanıştırmayı hatırlayın.

 

9. Ders sırasında vücut dilimize her daim dikkat ederiz. Kollarımızı önümüzde bağlamayız ve ellerimizi bele koymayız. Eğitmenleri kendilerine bir şey öğrettiğinde ya da hatalarını düzelttiğinde, öğrenciler selam vererek teşekkür eder.

 

10. Wing Tsun eğitmeniniz ve ders salonundaki diğer öğrenciler, Wing Tsun’un en etkili öz savunma sanatı olduğunu düşünmektedirler ve böyle düşünmeye hakları vardır. Diğer savunma sanatlarıyla ilgilenen kişilerin de kendi uğraştıkları savunma sanatının en etkili olduğunu düşünmeye hakları vardır. Lütfen diğer savunma sanatlarını sevenleri gücendirmeyin. Tekniklerini ve/veya eğitmenlerini topluluk içinde eleştirmeyin. Diğer savunma sanatları ile barış içinde yaşamak istiyoruz çünkü özünde tüm savunma sanatları büyük bir ailedir. Bu yüzden, lütfen Wing Tsun’un adına zarar verebilecek hareketlerde bulunmaktan kaçının; yüz kızartacak herhangi bir şekilde davranmayın.