Wing Tsun Prensipleri ve Etkili Savunmanın Unsurları

"Dövüşte usta olanlar öfkelenmezler, zaferde usta olanlar korkmazlar. Bu nedenle akıllılar dövüşmeden kazanır, oysa cahiller kazanmak için dövüşmek zorundadır "..Sun Tzu

Wing Tsun Prensipleri ve Etkili Savunmanın Unsurları

Dövüş Prensipleri

 

1. Yol Açıksa İlerle:

Rakip tehdit alanınıza girdiğinde, ileriye doğru düz bir çizgi üzerinde direk ataklarla -tekme ve yumruklarla- hamleler yapılmalıdır. Tehdit alanı ile kast edilen karşınızdaki kişinin hamlelerinin size erişebileceği mesafedir. Wing Tsun sistemi yapan kişi, mıknatısın metali çekmesi gibi gücünü rakibine direkt ve dikey bir eksende uygulamalıdır (forward-flowing energy: ileriye akıcı enerji).

 

2. Rakibe Yapışık Kal:

Temas kurulduktan sonra kolları hiç geri çekmeden rakibin güç merkezi hattına sürekli hamleler uygulanır. Geleneksel olarak birçok sistemde yumruk atılıp bloke edilmesi durumunda yumruğun geri çekilerek diğer yumruğun atlması düşünülürken, Wing Tsun sisteminde kullanılan zincir yumruk sayesinde hamlelerin sürekli sağlanır ve bu sayede zaman kayıpları engellenerek rakibin karşı atak şansı yok edilir.

 

3. Rakip Güçlü İse, Karşı Koyma:

Rakibinizin sizden güçlü olması durumunda, güce karşı güçle karşılık vermek yerine, gücü serbest bırakmak-yön vermek ve eş zamanlı olarak karşı atak geliştirmek suretiyle rakibimizin saldırısını kendi lehimize çevirebiliriz. Wing tsun dersleri içerisindeki öğretilerle geliştirilen ve doğal reflekslerden farklı olan refleksler sayesinde bu prensibi hayata geçirebilir ve rakibin gücünü kendisine karşı kullanabiliriz.

 

4. Rakip Geri Çekilirse, Takip Et:

Rakip ile ilk temasın kurulması ardından, rakibin orta hattı boyunca ileriye sürekli baskı uygulanması ve bu sayede oluşan boşlukların otomatik olarak fark edilerek akıcı olarak hamleler gerçekleştirilmesi prensibini ihtiva eder.

 

Güç Prensipleri

1. Kendi Gücünden Arın: Dinamik olarak hareket edebilmek ve rakibin saldırısına karşılık verebilmemiz için vüdumuzun ve kaslarımızın rahat bir durumda olması gerekmektedir. Kaslarımız ve bedenimiz gergin olduğunda, kendi kuvvetimiz bizim için adeta el freni çekilmiş konumdaki bir araba gibi davranır.

 

2. Rakibin Gücünden Arın: Bu güç prensibi 3. Dövüş prensibine benzerdir. Rakibinizin sizden daha güçlü olduğu durumda, vereceğimiz tepki rakibin gücüne karşı güç kullanmak değil, öğretilmiş refleksllerimizi kullanarak saldırganın gücünün dışarısına doğru yön değiştirip aynı zamanda farklı bir açı oluştururak saldırmaktır.

 

3. Rakibin gücünü kendisine karşı kullan: Burada amaç rakibin size karşı kullandığı güçten yararlanmaktır. Rakibinizin sizi kendisine çekiyorsa, sizi çekmesinden kaynaklanan bu enerjiyi kendi saldırınızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Yada rakibiniz vücudunuzun sol tarafını iterse, adeta bir döner kapı şeklinde hareket edip itmeden gelen bu gücü kullanarak sağ kolunuzla eş zamanlı karşı bir saldırı yapabilirsiniz.

 

4. Rakibin gücüne kendi gücünü ekle: Yukarıda belirtilen rakibin gücünü kendisine karşı kullanmaya ilave olarak, kendi gücünüzü de ilave ederek karşı tarafa maksimum etkiyi sağlarsınız.

 

Etkili Bir Savunmanın Olmazsa Olmazları

 

1. Odaklanma-Zihnin Boşaltılması: Boş ve akıcı olan bir zihin çevreden gelen her türlü tehlikeyi algılama ve tepki verme yeteneğine sahipken, şartlanmış ve dolu bir zihin ise algılama, tepki verme ve reflekslerde azalma sonucunu doğurmaktadır. Savunma yaparken, zihnimizi karşıdaki kişinin yapacağı hamleyi düşünmek ile meşgul etmemiz durumunda, zihnimiz akıcılığını kaybedecek ve bu durumda rakibe karşı doğru tepki doğru zamanlama ile verilemeyecektir.

 

2. Zamanlama-Hız: Rakibin saldırısı karşısında zaman kaybetmeden anlık olarak uygulanacak teknik kendimizi korumamıza imkan verecektir. Yani saldırı oluşmadan veya oluşma esnasında hareket geçmek hayati önem teşkil etmektedir. Hamlemiz ne erken ne de geç kalmış olmalıdır. Her iki durumda hezimetle sonuçlanabilecektir. Unutmamak lazım ki; "Savaş Sanatı bize düşmanın üzerimize gelmemesini ummaktansa düşmanı karşılamaya hazırlıklı olmamızı, düşmanın bize saldırmamasını dilemektense bizim pozisyonlarımızın düşmanın saldırısını imkansızlaştırmasını öğretir"

 

3. Mesafe: Tehlike alanımıza girmeyen saldırı ve hamlelere karşı gereksiz karşılama ve bloklardan kaçınılmalıdır. Burada tehlike sınırı olarak düşünülen bölge, bacağımızın öne uzandığı mesafenin yarıçap olarak alınarak çizildiği bir çemberdir. Saldırının bize ulaşamayacağı bu çemberin dışında kalan saldırılara basitçe yana veya geri çekilerek sakınma yapabilir ve hemen ardından karşı atağa geçebiliriz.

 

4. Refleksler: Yukarıda bahsedilen "doğru zamanlama-hız ve mesafe" unsurları kullanılarak savunma gerçekleştirildiğinde rakip ile ilk temas kurulur. Bütün bu unsurlar bir bütün olarak doğru uygulanırsa ideal şartlarda rakibinizin hamlesi size ulaşmadan, siz ona yumruk ve tekmeleriniz ile ulaşmış olur ve etkili bir savunma gerçekleştirirsiniz. Bu durumda muhtemelen herhangi bir refleks kullanmanıza da ihtiyaç kalmayacaktır. Ancak rakibin atağı ile sizin ona karşı atağınızın eş zamanlı olarak karşılaşması durumunda refleksler devreye girecektir. Wing Tsun sisteminde refleks dediğimizde; doğuştan var olan refleksler değil, yapılan antreman ve egzersizler ile kazanılan öğretilmiş refleksler anlaşılmalıdır. söz konusu refleksler, Chi Sao (yapışık kollar) egzersizleri içerisinde yer alan: "Bong Sao, Taan Sao, Chum Sao ve Cao Sao" tekniklerin çalışılması ile kişiye kazandırılır. Chi Sao egzersizleri bu teknikler kullanılarak rakipten gelen etki sonucu, düşünmeksizin tepki olarak karşılık verilmesini sağlar.