Wing Tsun Nedir?

"Başarılı saldırı, düşmanın kendisini nasıl savunacağını bilemediği saldırıdır. Başarılı savunma, düşmanın nasıl saldıracağını bilemediği savunmadır" ...Sun Tzu

Wing Tsun Nedir?  Wing Tsun Kung Fu, Ng Mui adlı rahibe tarafından geliştirilen Çin kökenli bir savaş sanatıdır. Geleneksel savaş sanatı olarak kabul edilse de, günümüzde uygulanan Wing Tsun Sistemi; 250 yılı aşkın süredir durmaksızın devam eden bir araştırma / geliştirme ürünü olarak değerlendirilmektedir. Diğer birçok savunma sanatından farklı olarak, rakibin gücüne karşı durmayı değil, bu güce uyum sağlayıp onunla birlikte hareket etme özelliğini taşır ve bu özelliği ile kadın - erkek her yaşta insanın bu sanatı icra edebilmesine olanak sağlar.

 

Wing Tsun Savunma Sanatının fiziksel koruma bölümü aşağıda belirtilen ve birbirinden ayrılmayan 3 bölümden oluşmaktadır.

 

Form (Siu Num Tao, Chum Kiu, Biu Jee, Muk Yan Jong)

 

Chi Sao (Yapışık Kollar)

 

Lat Sao (Serbest Dövüş)

 

Tekme, yumruk, diz/dirsek, tutma/atma ve yerde mücadale unsurlarını tamamını içeren 5 mesafeli - 4 boyutlu (genişlik-yükseklik-derinlik-zaman) olarak uygulanan Wing Tsun, tekniğe değil prensibe dayalı bir dövüş sistemidir. Genel olarak 4 adet dövüş prensibi ve 4 dört adet güç prensibi olmak üzere toplam 8 adet prensip üzerine kurulmuştur.

 

Wing Tsun Sisteminde; rakibin gücüne yön verilmesi, gücün önünden çekilerek eş zamanlı olarak karşı atak geliştirilmesi esastır. Doğru bir zamanla ile saldırı oluşmadan veya oluşma esnasında harekete geçerek rakibin saldırısının başlangıç ve bitimi arasındaki bir zaman aralığında geliştirilen karşı atak ile hareketin önünü kesmek (intercept) hedeflenmektedir.

 

Dövüş ve güç prensipleri içerisinde kalarak, “mesafe – boyut – zamanlama - vücud bütünlüğü" unsurları kullanılarak savunma gerçekleştirildiğinde rakip ile ilk temas kurulur ve bu aşamadan sonra refleksler devreye girer. Wing Tsun sisteminde refleks dediğimizde; doğuştan var olan refleksler değil, yapılan antreman ve Chi Sao (yapışık kollar) egzersizler ile kazanılan öğretilmiş refleksler anlaşılmalıdır.